Architekt - ile zarabia architekt i jak wygląda praca architekta? (2023)

Architekt - ile zarabia architekt i jak wygląda praca architekta? (1)

Architektura uchodzi za jeden z bardziej prestiżowych kierunków studiów. Nic dziwnego, że coraz więcej młodych ludzi marzy o tym, aby zostać architektem. Musisz jednak wiedzieć, że bez odrobiny talentu i wyobraźni trudno być dobrym w tym fachu, a podjęcie pracy wymaga dodatkowo odpowiedniego wykształcenia i doświadczenia. Jak zostać architektem? Ile zarabia architekt w Polsce? Na czym polega ta praca? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!

Architekt – spis treści:

 • Architekt co robi? Na czym polega praca architekta?
 • Architekt zawód – jak zostać architektem?
  • Praca architekt bez uprawnień
 • Architekt zarobki w Polsce i za granicą
  • Architekt – ile zarabia za granicą?
 • Architektura praca – jakie są możliwości?
 • Praca dla architekta – jak i gdzie jej szukać?
 • Jak stworzyć dokumenty aplikacyjne architekta?

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Architekt co robi? Na czym polega praca architekta?

Mówi się, że zawód architekta znajduje się na pograniczu stanowisk technicznych oraz artystycznych. Rzeczywiście tak jest, ponieważ jego codzienna praca wymaga umiejętności projektowych, znajomości nauk ścisłych, a także zmysłu estetycznego.

Architekt zajmuje się projektowaniem budynków. Prowadzi konsultacje z klientami odnośnie szczegółów projektu, ustala kosztorys, funkcjonalności pomieszczeń, a także ich wygląd. Oczywiście zwykle sam przedstawia własne propozycje i rozwiązania. Po ustaleniu wszelkich niezbędnych kwestii przechodzi do projektowania. W zależności od specjalizacji przygotowuje odpowiednie rysunki i szkice z wykorzystaniem profesjonalnych programów projektowych. Następnie gotowy plan prezentuje klientowi podczas zawierania umów.

Na tym praca architekta się nie kończy, ponieważ aktywnie uczestniczy on w całym procesie budowy, gdzie sprawdza i nadzoruje postępy prowadzonych prac.

WZORY CV – zobacz nasze propozycje!

Wygeneruj CV!

Architekt - ile zarabia architekt i jak wygląda praca architekta? (2)

Stwórz CV!

Architekt - ile zarabia architekt i jak wygląda praca architekta? (3)
(Video) ile zarabia architekt? Jakie wynagrodzenie otrzymuje architekt?

Architekt zawód – jak zostać architektem?

Ścieżka kariery architekta nie jest łatwa. Z jednej strony to wolny zawód, ale z drugiej o możliwości jego wykonywania decyduje przynależność do Izby Architektów Rzeczpospolitej Polskiej.

Aby zostać architektem musisz zdobyć odpowiedni tytuł zawodowy:

 • “magister inżynier architekt” w dziedzinie architektury;
 • “magister inżynier” w dziedzinie budownictwo;
 • “inżynier architekt” w dziedzinie architektury

Aktualnie architekturę można studiować na studiach I stopnia uzyskując tytuł inżynier architekt oraz II stopnia uzyskując tytuł magister inżynier architekt.

Zobacz inne najbardziej przyszłościowe kierunki studiów!

Pamiętaj, że na architekturze możesz wybrać konkretną specjalizację. Oto przykładowe z nich:

(Video) PRACA ARCHITEKTA * PROJEKTUJEMY NASZ NOWY DOM * | DO ROBOTY

 • Architekt krajobrazu – osoba zajmująca się projektowanie terenów zielonych między innymi parków i ogrodów. Musi doskonale znać się na glebach, roślinach oraz klimacie. Zajmuje się sadzeniem krzewów i kwiatów, a także umieszczaniem takich elementów, jak altany, oczka wodne czy fontanny.
 • Architekt wnętrz – osoba zajmująca się projektowaniem pomieszczeń uwzględniając ich funkcjonalność oraz indywidualne potrzeby klienta.
 • Urbanista – osoba zajmująca się projektowaniem przestrzeni miejskich.
 • Ruralista – osoba zajmująca się projektowaniem terenów wiejskich.

Samo ukończenie studiów nie oznacza jednak, że jesteś już architektem. Musisz dodatkowo zdobyć uprawnienia budowlane do projektowania i/lub kierowania robotami budowlanymi. Jak to zrobić? Odbywając dwuletnie praktyki i zdając państwowy egzamin, który składa się z części ustnej i pisemnej. Ostatnim etapem jest zapisanie się do odpowiedniej izby architektów i opłacanie comiesięcznej składki.

Architekt - ile zarabia architekt i jak wygląda praca architekta? (5)

Praca architekt bez uprawnień

Oczywiście nie oznacza to, że po samych studiach nie możesz wykonywać zawodu architekta. Wielu pracodawców bardziej niż na oficjalne uprawnienia, zwraca uwagę na wykształcenie wyższe i konkretne kompetencje. Oznacza to, że zatrudnienie znajdziesz w biurach architektonicznych (jako część zespołu projektowego lub samodzielny koordynator działań, które następnie będą weryfikowane przez starszych stażem kolegów). Niestety wiąże się to z niższymi zarobkami.

Inną możliwością jest założenie swojej własnej działalności. Jednak i w tym przypadku powinieneś zatrudnić przynajmniej jednego uprawnionego architekta (lub podjąć współpracę z tego typu specjalistą), który będzie odpowiadał za prawidłowość dokumentacji. Choć możliwości nieuprawnionego architekta są dosyć szerokie – stwarzają pewne ograniczenia. Dlatego mimo wszystko warto podjąć wyzwanie i przystąpić do państwowego egzaminu, to otworzy Ci nowe ścieżki rozwoju zawodowego.

Lista zawodów w Polsce, czyli szukanie pracy idealnej dla nas

Architekt zarobki w Polsce i za granicą

Architekt - ile zarabia architekt i jak wygląda praca architekta? (6)

Według danych portalu wynagrodzenia.pl na rok 2023 zarobki architekta wynoszą 6290 zł brutto (mediana). Co drugi architekt zarabia od 5990 zł brutto do 7680 zł. Wysokość wynagrodzenia najgorzej opłacanych pracowników jest niższa niż 5390 zł brutto, z kolei specjaliści otrzymują kwoty wyższe niż 7680 zł brutto.

Architektura wnętrz zarobki – średnia zarobków oscyluje w granicach 5000 zł brutto.

Ile zarabia architekt krajobrazu? Średnia zarobków to ok. 4400 zł brutto.

Przy czym należy pamiętać, że w tym przypadku także osoby z większym doświadczeniem i eksperci zarabiają znacznie więcej.

Trzeba jednak pamiętać, że to, ile zarabiają architekci, zależy też od doświadczenia i umiejętności. Rozchwytywani specjaliści mogą zarabiać znacznie więcej niż podają powyższe kwoty.

(Video) Ile zarabia architekt? | Prowadząc architekturę | Odcinek #16

Architekt – ile zarabia za granicą?

Ile zarabia architekt w Niemczech? Po przeliczeniu na naszą walutę architekt w Niemczech zarabia ok. 16 tys. zł brutto na miesiąc.

Ile zarabia architekt w USA? Kwota, jaką miesięcznie zarabia architekt w USA wynosi ok. 25,5 tys. zł brutto.

Sprawdź:
Praca Dania – jak wygląda życie i praca w Danii?
Praca Holandia – ile zarabia się w Holandii? Jakie formalności trzeba wypełnić?
Praca w Kanadzie – czy emigracja do Kanady to dobry pomysł?
Praca Norwegia – Ile zarabia się w Norwegii?
Praca Anglia i Wielka Brytania – jak wygląda wyjazd do Anglii do pracy po Brexicie?

Architektura praca – jakie są możliwości?

Architekt ma wiele ścieżek kariery do wyboru.

 1. Architekt może podjąć pracę w pracowni projektowej. To opcja wybierana szczególnie w pierwszych latach kariery. Zatrudnienie dostępne jest także w biurach nieruchomości, wydziałach architektury i budownictwa urzędów, czy przedsiębiorstwach budowlanych.
 2. Architekt może założyć własne biuro, co dla wielu jest niezwykle kuszącą alternatywą. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że jest to ciężka praca, wymagająca maksymalnego zaangażowania. Tylko w pełni profesjonalne podejście pozwala się wybić na tle konkurencji.
 3. Architekt może pracować jako freelancer, czyli wolny strzelec bez etatu. W ten sposób będzie realizował projekty samodzielnie zdobyte w internecie. Choć jest to wygodna i elastyczna forma zatrudnienia, często wiąże się jednak z nieregularnymi godzinami pracy i wywiązywaniem się z terminów. Z pewnością wymaga dobrej organizacji i samodyscypliny.
 4. Praca jako kreślarz. W tym wypadku wymagana jest znajomość specjalistycznych programów do projektowania. W zależności od specjalizacji architekt będzie wykonywał rysunki geodezyjne, konstrukcje, czy plany budowlane.
 5. Nadzór nad inwestycjami, czyli praca na stanowisku kierownika budowy lub inspektora nadzoru. W tym przypadku niezbędne są odpowiednie kwalifikacje zawodowe, uprawnienia oraz prawo do wykonywania samodzielnych funkcji technicznych.
 6. Wykonywanie wizualizacji, czyli graficznych prezentacji projektów. Osoba na takim stanowisku jest niejako łącznikiem między klientem a architektem.
Architekt - ile zarabia architekt i jak wygląda praca architekta? (7)
(Video) Jak zostać architektem? - praca architekta w Polsce i w Szwajcarii

Praca dla architekta – jak i gdzie jej szukać?

Rozpocząłeś właśnie poszukiwania pracy? Prawdopodobnie zacząłeś od wpisywania w wyszukiwarkę internetową haseł: praca architekt Warszawa, praca zdalna architekt, praca architekt czy praca dla architekta. Jest to najpopularniejsza metoda poszukiwania zatrudnienia, jednak czy wiesz, że w ten sposób trafisz na najbardziej oblegane oferty?

Warto więc zacząć od zajrzenia na strony internetowe biur projektowych, w których chciałbyś pracować. Nawet jeśli nie prowadzą aktualnie rekrutacji – wyślij swoje CV, list motywacyjny lub podanie o pracę. Jest duża szansa, że pracodawca odezwie się do Ciebie, jeśli będzie szukał pracownika.

Następnie odwiedź dedykowane serwisy z ofertami dla architektów np. architekci.pl czy sztuka-architektury.pl.

Jeśli nic nie przykuje Twojej uwagi – sprawdź popularne wyszukiwarki ogłoszeń, takie jak: Pracuj.pl, Olx, Indeed, Gumtree, Jooble czy Gratka.

Oferty pracy znajdziesz też na Facebooku, a osoby stawiające pierwsze kroki w tym fachu powinny koniecznie odwiedzić biura kariery swojej uczelni. Być może znajdą ciekawe staże i praktyki, a może nawet pierwszą pracę.

Jak napisać podanie o praktyki zawodowe wzór

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Jak stworzyć dokumenty aplikacyjne architekta?

Choć w zawodzie architekta najważniejsze są umiejętności, wykształcenie i doświadczenie zawodowe, aby przyciągnąć uwagę pracodawcy, musisz je odpowiednio zaprezentować w CV i liście motywacyjnym. W tym celu pamiętaj o kilku kluczowych zasadach:

(Video) Ile zarabia architekt?

 • CV powinno być dopasowane do oferty pracy. Zdecydowanie odradzamy wysyłanie tej samej wersji życiorysu na każde stanowisko. W swojej aplikacji musisz uwzględnić konkretne oczekiwania pracodawcy i udowodnić, że je spełniasz, a więc jesteś idealnym kandydatem.
 • Podsumowanie zawodowe na początku CV pozwoli Ci się wyróżnić i już na wstępie pokazać swoje atuty. Jeśli zainteresujesz pracodawcę, przeczyta on Twój życiorys w całości, a więc zwiększysz swoje szanse na zatrudnienie.
 • Nie pomijaj pozostałych kluczowych sekcji. Które rubryki są obligatoryjne? Przede wszystkim doświadczenie, umiejętności, wykształcenie i zainteresowania. Warto też dodać takie sekcje, jak kursy, osiągnięcia, czy ważne w Twojej karierze projekty.
 • Pamiętaj o klauzuli ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych – bez niej Twoja aplikacja nie zostanie uwzględniona w procesie rekrutacji.
 • Nawet jeśli pracodawca nie wymaga w ogłoszeniu listu motywacyjnego, warto go przesłać. Pokażesz w ten sposób swoje zaangażowanie i determinację.
 • List motywacyjny jest uzupełnieniem CV, a więc nie kopiuj w nim treści życiorysu. Wykorzystaj ten dokument, aby pokazać się od innej strony, rozwinąć pewne aspekty i wyrazić chęć pracy w tej konkretnej firmie.
 • Ułatw sobie zadanie wybierając Kreator CV. To łatwy w obsłudze program, który pozwala już w kilka minut stworzyć nowoczesne CV. Nie musisz martwić się układem treści, formatowanie zdjęcia, czy klauzulą RODO – nasz generator zadba o to wszystko za Ciebie.

To również może Cię zainteresować:

Niedziela handlowa – kiedy są niedziele handlowe 2023? Niedziele handlowe lista
UX designer / UI designer – co to za zawody i ile można zarobić?
Umowa na okres próbny – czy okres próbny jest płatny?
Szablony CV
Dress code co to – jaki strój do pracy jest odpowiedni?
Wynagrodzenie zasadnicze – co to jest wynagrodzenie zasadnicze?
Okres wypowiedzenia – jak się liczy okres wypowiedzenia?
Przykładowe CV
Mały ZUS – Ile wynosi Mały ZUS 2023?
Lebenslauf, czyli jak napisać CV po niemiecku?
Praca na wysokości – jak zdobyć uprawnienia do pracy na wysokości?
Urlop okolicznościowy – kiedy przysługuje urlop okolicznościowy?
Wypowiedzenie umowy zlecenia – jak rozwiązać umowę zlecenie?
Logistyk – czym zajmuje się logistyk?
Licencja pilota – jak zostać pilotem?
Czym się zajmuje branża FMCG? Jak znaleźć pracę w tym sektorze?

FAQs

Architekt - ile zarabia architekt i jak wygląda praca architekta? ›

Miesięczne wynagrodzenie całkowite (mediana*) na tym stanowisku wynosi 6 290 PLN brutto. Co drugi architekt otrzymuje pensję od 5 390 PLN do 7 680 PLN. 25% najgorzej wynagradzanych architektów zarabia poniżej 5 390 PLN brutto. Na zarobki powyżej 7 680 PLN brutto może liczyć grupa 25% najlepiej opłacanych architektów.

W jakim kraju architekt zarabia najlepiej? ›

Analizując poziom zarobków architektów warto poznać stawki oferowane specjalistom za granicą. W Niemczech średnia pensja architekta wynosi około 25000 zł brutto. W Wielkiej Brytanii zarobki osiągają poziom 20 000 zł brutto, natomiast w Stanach Zjednoczonych – 30 000 zł brutto.

Na czym polega praca architekta? ›

Architekt rozmawia z klientami, aby poznać ich potrzeby, dowiedzieć się, jak wygląda ich wymarzone miejsce, przedyskutować pewne kwestie. Dzięki takiej rozmowie wie, jakie koszty wchodzą w grę, poznaje funkcje poszczególnych pomieszczeń i często również dowiaduje się, jak dany budynek ma wyglądać.

Czy praca architekta jest trudna? ›

Niestety architekci, którzy decydują się na taki wybór nie zawsze zdają sobie sprawę, że prowadzenie własnego biura to żmudna i ciężka praca. Bez ciężkiej pracy, długofalowych planów i maksymalnego zaangażowania ciężko będzie wybić się na tle konkurencji.

Co trzeba umieć żeby zostać architektem? ›

Aby zostać architektem należy posiadać stosowne umiejętności, wiedzę oraz cechy osobowości. Pożądana jest wyobraźnia, uzdolnienia plastyczne, wrażliwość na formę i przestrzeń oraz na kolor, umiejętność rysowania plastycznego i technicznego, znajomość materiałoznawstwa z branży budowlanej oraz sztuki konstruktorskiej.

Czemu architekci zarabiają tak mało? ›

Ostatnie dwa pokolenia klientów żyło w przekonaniu, że projekt wielobranżowy od koncepcji do projektu wykonawczego to koszt dwóch–trzech tysięcy złotych brutto z VAT. Mamy więc podwójny problem: architekci coraz bardziej zaniżają cenę swojej pracy, a klienci są przekonani, że właśnie tyle praca architekta kosztuje.

Ile trwają studia na architekturze? ›

CZAS TRWANIA STUDIÓW:

4 lata (8 semestrów)

Ile godzin pracuje architekt? ›

Architekt pracuje od 6 do 9 godzin dziennie. Poza stanowiskami w urzędzie, administracji państwowej czy samorządowej, godziny tej pracy nie są stałe, ale zależą od bieżących potrzeb i liczby zleceń.

Czy architekt dobrze zarabia? ›

Miesięczne wynagrodzenie całkowite (mediana*) na tym stanowisku wynosi 6 290 PLN brutto. Co drugi architekt otrzymuje pensję od 5 390 PLN do 7 680 PLN. 25% najgorzej wynagradzanych architektów zarabia poniżej 5 390 PLN brutto. Na zarobki powyżej 7 680 PLN brutto może liczyć grupa 25% najlepiej opłacanych architektów.

Co można robić po architekturze? ›

Opierając się o naszą wiedzę oraz doświadczenie, wybraliśmy kilka dróg kariery, które najczęściej obierane są po uzyskaniu dyplomu.
 • Własne biuro. ...
 • Praca w pracowni projektowej. ...
 • Współpraca jako podwykonawca/freelancer. ...
 • Kreślarz – wykonywanie dokumentacji. ...
 • Wykonywanie wizualizacji. ...
 • Nadzór nad inwestycjami.

Do jakiej szkoły trzeba iść aby zostać architektem? ›

Aby zostać architektem i projektować należy ukończyć studia na kierunku architektura i urbanistyka na jednej z polskich politechnik.

Czy warto iść na architekturę? ›

Przede wszystkim jest to zawód z dobrą i przewidywalną przyszłością – wciąż powstają nowe inwestycje, nierzadko coraz bardziej fantazyjne i niecodzienne, dlatego doby architekt, potrafiący stworzyć niebanalne projekty, to ktoś na wagę złota. Możemy więc liczyć na dobre zarobki oraz stabilne zatrudnienie.

Czy architekt to dobry zawód? ›

Architekt wciąż jest jednym z najbardziej prestiżowych i najlepiej opłacanych zawodów w Polsce i na świecie. Wciąż buduje się nowe budowle, przerabia te już istniejące, więc pracy dla nich nie powinno zabraknąć.

Czy trzeba umieć rysować na architekturze? ›

Pierwszą i nadrzędną jest umiejętność rysunku. Rysowanie jest dla architekta formą wyrazu, językiem, którym będzie się komunikował z klientami, podwykonawcami i realizatorami jego projektów. To może być oczywiście rysunek techniczny wykonany z pomocą jednego z wielu programów dla architektów.

Jaka jest różnica między architektem a projektantem? ›

Projektant wnętrz a architekt – różnica jest tutaj oczywista. Jeden zajmuje się wnętrzami, drugi – całościowym projektem budynku. Jednak projektant to również po prostu osoba o węższej specjalizacji – tzw. projektant branżowy.

Jakie są przedmioty na architekturze? ›

W programie studiów na kierunku architektura znajdziesz takie przedmioty jak np.:
 • Rysunek odręczny i malarstwo.
 • Materiałoznawstwo.
 • Historia sztuki.
 • Podstawy projektowania konstrukcji.
 • Podstawy technik kompozycji w projekcie.
 • Geometria wykreślna.
 • Podstawy projektowania architektonicznego i ergonomii.
 • Historia budowy miast.
Mar 13, 2023

Dlaczego warto być architektem? ›

Możliwość łączenia pracy i pasji

Zawód architekta to doskonałe rozwiązanie dla osób, które kochają piękno i starają się wykorzystywać swoje talenty, by spełniać oczekiwania klientów i upiększać otoczenie. Dzięki zaangażowaniu i umiejętnościom można doświadczać satysfakcji zawodowej.

Ile zarabia netto architekt? ›

Według zebranych danych zarobki architektów wnętrz wahają się w przedziale od 4 750 zł do 8 170 zł. Mediana wynosi 5 860 zł. W przypadku architektów wnętrz praca również wymaga sporej wiedzy na temat przepisów bezpieczeństwa, aktualnych trendów oraz historii architektury.

Ile zarabia architekt w Warszawie? ›

Zarobki Warszawa: Mediana zarobków architekta (przy określonych założeniach) wynosi 3900 złotych.

Co się rozszerza na architekturze? ›

Oczywiście każda uczelnia, na której możesz studiować architekturę ma własne wymagania co do przedmiotów branych pod uwagę w rekrutacji. Najczęściej pojawia się jednak matematyka i fizyka jako przedmioty rozszerzone.

Ile trzeba mieć punktów żeby dostać się na architekturę? ›

Kandydat na kierunek Architektura (studia stacjonarne I stopnia) może otrzymać z egzaminu wstępnego z dwóch zadań rysunkowych łącznie maksymalnie 660 punktów. Egzamin ten uznaje się za zdany, jeśli kandydat uzyska łącznie co najmniej 240 punktów.

Czy fizyka jest na architekturze? ›

Studia architektoniczne pozwalają rozwinąć wiele różnorodnych umiejętności, które powinny charakteryzować każdego inżyniera, zajmującego się projektowaniem budowli.

Jakie są typy architektury? ›

I tak też, do typów architektury zaliczamy: architekturę mieszkalną, pożytku publicznego i edukacji, komercyjną i industrialną, rekreacyjną, sakralną oraz architekturę rządową.

Jak szukać pracy w architekturze? ›

na stronach Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz infoArchitekta.pl. Oferty pracy możesz znaleźć również na Facebooku. Dlatego warto polubić profil Praca dla architekta i dołączyć do grupy Praca szuka architekta / konstruktora. A jeśli wciąż studiujesz, nie zapomnij odwiedzić biura kariery swojej uczelni.

Jakie są rodzaje architekta? ›

Zawód architekta jest bardzo rozległy, dlatego też wyróżnić możemy kilka ich rodzajów. Dokładnie wyróżniamy sześć zawodów architekta: urbanista, ruralista, architekt krajobrazu, obiektów budowlanych, wnętrz oraz technik architekta.

Czy można być architektem bez studiów? ›

W Polsce zawody dekoratora i architekta wnętrz nie są odgórnie regulowane. Dlatego żeby zostać projektantem wnętrz, nie musisz mieć wyższego wykształcenia — wystarczy ukończenie kursu.

Jak uzyskać tytuł architekta? ›

Aby uzyskać uprawnienia architektoniczne do projektowania bez ograniczeń należy ukończyć studia pierwszego i drugiego stopnia na kierunku architektura lub architektura i urbanistyka. Dodatkowo wymagane jest odbycie rocznej praktyki przy sporządzaniu projektów oraz rocznej praktyki zawodowej na budowie.

Ile jest w Polsce architektów? ›

Liczebność IARP – ile jest czynnych architektów w Polsce

Dane wskazują, iż na początek 2021 roku w Polsce w IARP zarejestrowanych jest ponad 13000 czynnych architektów. Dane dotyczą wszystkich rodzajów i zakresów uprawnień budowlanych w specjalności architektonicznej.

Czy brakuje architektów? ›

Obecnie w kraju mamy około 11 tysięcy czynnych architektów. Czyli do średniej brakuje około 23 tysięcy. Pewnie dlatego w ciągu ostatnich 25 lat w Polsce przybyło około 30 uczelni kształcących w tym kierunku.

Co może robić architekt bez uprawnień? ›

Architekt bez uprawnień może podjąć pracę w biurze architektonicznym i należeć do zespołu projektowego lub nawet samodzielnie prowadzić pewne działania, które następnie będą weryfikowane przez starszych stażem kolegów. Ma bowiem taką samą wiedzę, jak każdy inny przedstawiciel tego zawodu.

Jak przygotować się do studiów architektonicznych? ›

W procesie rekrutacji na studia 2023/2024 na kierunku architektura najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: język polski, język obcy, matematyka, fizyka oraz historia sztuki, geografia czy informatyka. Ponadto przeprowadzany jest egzamin z rysunku.

Czy liceum architektoniczne jest trudne? ›

Te studia stają się dość trudne i irytujące, jeżeli jest się perfekcjonistą. Zwłaszcza jeżeli Twoje dotychczasowe życie było wartościowane tym, jakie oceny dostawałeś w szkole. Każdy spodziewa się, że jeżeli w liceum dobrze mu szło i dostawał same piątki, to na studiach będzie podobnie.

Czy po technikum można zostać architektem? ›

Rozporządzenie umożliwia kandydatom posiadającym wykształcenie średnie techniczne o ubieganie się o uprawnienia budowlane do kierowania robotami budowlanymi w ograniczonym zakresie. Uprawnienia do projektowania oraz uprawnienia bez ograniczeń są natomiast ograniczone wyłącznie dla osób z wykształceniem wyższym.

Ile zarabia się jako architekt wnętrz? ›

Miesięczne wynagrodzenie całkowite (mediana*) na tym stanowisku wynosi 5 860 PLN brutto. Co drugi architekt wnętrz otrzymuje pensję od 4 750 PLN do 8 170 PLN. 25% najgorzej wynagradzanych architektów wnętrz zarabia poniżej 4 750 PLN brutto.

Czy na architekturze jest dużo matematyki? ›

Architektura to połączenie inżyniera i artysty.

więc zarówno matematyka, jak i mechanika budowli pojawiają się jako przedmioty, i jednak trzeba to zdać.

Czy jest zapotrzebowanie na architektów? ›

O ile w roku 2021 nie dojdzie do wyraźnego spadku zapotrzebowania na usługi budowlane i pogorszenia się płynności finansowej firm z branży, w najbliższym czasie spodziewamy się stabilizacji poziomu płac – czytamy w podsumowaniu. Publikujemy zestawienie ZAROBKI ARCHITEKTÓW 2021.

Czego potrzebuje student architektury? ›

umiejętność pracy w grupie– co tu dużo mówić- tak wygląda praca architekta. pewność siebie – jeśli już ją macie- świetnie, jeśli jesteście nieśmiali- pracujcie nad sobą; nawet najlepszy projekt sam się nie sprzeda, musicie umieć go przedstawiać i zaprezentować

W jakim zawodzie zarabia się najwięcej? ›

Jakie są najlepiej płatne zawody na świecie w 2022 r.?
 • Chirurg — 496 000 $ / 1 800 000 zł
 • Anestezjolog — 411 000 $ / 1 500 000 zł
 • CEO — 310 000$ / 1 100 000 zł
 • Ortodonta — 304 000 $ / 1 100 000 zł
 • Prawnik korporacyjny — 240 000 $ / 890 000 zł
 • Pilot linii lotniczych — 240 000 $ / 890 000 zł
Apr 21, 2023

Ile zarabia architekt w Norwegii? ›

Tyle zarabia się w Norwegii
zawódśrednia miesięczna pensja brutto/NOK
ankieter28 620
architekt budowlany65 100
architekt krajobrazu63 080
archiwista/ kurator47 690
224 more rows
Feb 21, 2022

Jak zdać egzamin na architekturę? ›

Idealne przygotowanie do egzaminu na architekturę powinno skupić dużą uwagę na szybkich szkicach oraz jak kończyć pracę. Powinno się pokazywać, jak wyczuć, kiedy rysunek jest skończony i już nie warto dodawać detali, bo to może sprawić że rysunek jest nieczytelny. Tego też się uczy na rysunku od podstaw.

Jak zaczac z architektura? ›

Praca w zawodzie architekta wymaga ukończenia odpowiednich studiów kierunkowych – architektury. Po zakończeniu edukacji trzeba również uzyskać wpis w Izbie Architektów RP. Architektem może zostać zarówno absolwent studiów I stopnia z tytułem inżyniera, jak i II stopnia, z tytułem magistra inżyniera.

Co w teczce na architekturę? ›

Złożenie teczki prac daje możliwość wykazania się tym wszystkim którym rzeczywiście na tym zależy. To kandydat na architekturę decyduje co pokazać, co najlepiej będzie go reprezentowało. Może to być świetny rysunek, fotografia, model czy zadanie 3D. Nie mniej musi spełniać kilka ważnych cech o których będzie niżej.

Kto może być architektem? ›

Jak zostać architektem? Aby zostać architektem, należy ukończyć studia na kierunku architektura i urbanistyka. Uzyskanie stopnia magistra nie jest jednak ostatnim krokiem do wykonywania zawodu. Architekt musi odbyć 2-letnią praktykę zawodową, a następnie przystąpić do egzaminu przed Okręgową Izbę Architektów.

Czy architekt jest inzynierem? ›

Architekt jest zazwyczaj także z wykształcenia inżynierem, co wyróżnia nas w Europie, bo w większości krajów studia architektoniczne to licencjat + magister, a nie inżynier + magister jak w Polsce.

Kto może zaprojektować dom? ›

Zgodnie z prawem projekt budowlany może wykonać wyłącznie osoba z uprawnieniami budowlanymi do projektowania i – co ważne – wpisana na listę członków okręgowej izby samorządu zawodowego.

Jak wyglądają studia architekta? ›

Studia inżynierskie trwają obecnie 7 semestrów, a magisterskie 3 semestry. Natomiast od roku akademickiego 2020/2021 studenci pierwszego roku studiów inżynierskich będą realizować nowym program, który przewiduje 8 semestrów.

Ile trzeba mieć procent na maturze żeby dostać się na architekturę? ›

Matura na architekturę

Warto mieć ok. + 80% na egzaminie dojrzałości z przynajmniej dwóch przedmiotów.

Po jakim profilu na architekturę? ›

Najlepiej wybierz liceum ogólnokształcące, a w nim klasę o profilu matematyczno-fizycznym, ewentualnie liceum plastyczne lub technikum budowlane.

Ile zarabiają najlepsi architekci? ›

Miesięczne wynagrodzenie całkowite (mediana*) na tym stanowisku wynosi 6 290 PLN brutto. Co drugi architekt otrzymuje pensję od 5 390 PLN do 7 680 PLN. 25% najgorzej wynagradzanych architektów zarabia poniżej 5 390 PLN brutto. Na zarobki powyżej 7 680 PLN brutto może liczyć grupa 25% najlepiej opłacanych architektów.

Ile zarabia architekt w Szwajcarii? ›

Średnie wynagrodzenie w Szwajcarii według zawodu⁶:
SektorŚrednie wynagrodzenie brutto miesięcznie (CHF)
Rzeźnik5084
Fizjoterapeuta6500
Stewardessa4209
Architekt6250
25 more rows

Ile zarabia architekt w Danii? ›

Średnie wynagrodzenie architekta w Danii wynosi 43,2 tys. koron, czyli około 26,4 tys. złotych. Osoba na bardzo wysokiej pozycji w pracowni, z doświadczeniem na przykład dziesięcio- czy piętnastoletnim, może zarabiać od 48 tys.

W jakim zawodzie zarabia się 4000 netto? ›

Około 4000 zł brutto zarabiali pracownicy zatrudnieni na stanowiskach produkcyjnych i fizycznych, na przykład: operator maszyn i urządzeń produkcyjnych, operator linii produkcyjnej, diagnosta samochodowy, mechanik maszyn, ślusarz czy tapicer - mówi.

Czy 6000 netto to dużo? ›

Jak mam mieszkanie, to 6000 zł netto jest spoko na życie bez zmartwień, da się coś odłożyć nawet – ocenia. – Jeśli muszę wynajmować, to powiedziałbym, że 8000.

Ile kosztuje chleb w Norwegii? ›

chleb 750 g = 24,50 NOK (11,53 zł) chleb razowy 750 g = 46,50 NOK (22 zł) bagietka 140 g = 10 NOK (4,70 zł)

Ile zarabia architekt z własna firma? ›

na podstawie danych z GUS. Zależenie od stażu pracy, architekt może liczyć na wynagrodzenie w wysokości od ok. 3300 do 5100 złotych netto.

Ile kosztuje godzina pracy architekta? ›

Za prace, dla których świadczenia niezbędna jest wiedza zawodowa architekta – standardowo świadczone przez architekta prowadzącego projekt 160 - 300 PLN / godz.

Czy opłaca się zostać architektem? ›

Ścieżka kariery architekta

Gdy nabędzie doświadczenia, rośnie w cenę, a więc może zarabiać nawet od 5 do 10 tysięcy złotych. Wszystko zależy od tego, z kim współpracuje i jaką ma renomę w branży. Architekt wciąż jest jednym z najbardziej prestiżowych i najlepiej opłacanych zawodów w Polsce i na świecie.

Jaka jest średnia pensja w Polsce? ›

Przypomnijmy: średnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w całym 2022 r. wyniosło 6346,15 zł brutto. W grudniu 2022 r. było to 7329,96 zł, a w styczniu 2023 r.

Ile kosztuje chleb w Szwajcarii? ›

Pieczywo: chleb biały 320 g = 4,70 CHF (21,63 zł) bułka biała duża = 0,40 CHF (1,84 zł)

Ile zarabia architekt BIM? ›

Od 9000 zł do 25.000 zł brutto na miesiąc według Hays otrzymać można na stanowisku BIM (Building Information Modeling) koordynatora. Inżynier budowy dostanie miesięcznie od 5000 zł do 7.500 zł brutto. Z kolei stanowisko młodszego architekta to już tylko od 3000 zł do 7000 zł brutto miesięcznie.

Ile zarabia architekt w Los Angeles? ›

Ile zarabia architekt w USA – podajemy konkrety

Amerykański Instytut Architektów (w skrócie AIA) donosi, że według jej badań średnia płaca roczna wynosi około 84 tysięcy dolarów. W przeliczeniu będzie to około 7 tysięcy dolarów miesięcznie.

Ile zarabia architekt w Londynie? ›

Przykładowo, w Niemczech średnia pensja architekta to aż 26 000 zł brutto. Nieco gorzej jest w Anglii — ok. 20 000 zł.

Videos

1. ile zarabia architekt #shorts
(Hubi shoty)
2. ARCHITEKT. Kim jest? Co robi i jak może Ci pomóc? Inwestor i pozwolenia na budowę #Okiem_Architekta
(URBAN PROJECT - Architekci)
3. Jak wygląda praca z architektem wnętrz w pracowni Prosty Plan?
(Architekt Pro by Prosty Plan)
4. Dzień z życia Krzysztofa Mirucia [Za drzwiami architekta]
(Drzwi DRE)
5. architekt i architektura - na czym polega ta praca - "dworek"
(Architektura i rysunek)
6. STUDIA ARCHITEKTONICZNE. Cechy dobrego architekta. Koszt studiów. Egzaminy wstępne. Praca w branży.
(KaraTe Project)
Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Velia Krajcik

Last Updated: 10/10/2023

Views: 6505

Rating: 4.3 / 5 (74 voted)

Reviews: 89% of readers found this page helpful

Author information

Name: Velia Krajcik

Birthday: 1996-07-27

Address: 520 Balistreri Mount, South Armand, OR 60528

Phone: +466880739437

Job: Future Retail Associate

Hobby: Polo, Scouting, Worldbuilding, Cosplaying, Photography, Rowing, Nordic skating

Introduction: My name is Velia Krajcik, I am a handsome, clean, lucky, gleaming, magnificent, proud, glorious person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.